Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie.
Proszę zaktualizować przegladarkę do nowszej wersji lub wybrać inną z listy poniżej.

FierFox Google Chrome Opera Internet Explorera Safari
Słoneczny Ekspres - zwiedzaj z nami Busko-Zdrój i okolice

Olejarnia, galeria portretów Olejarnia, galeria portretów Olejarnia, galeria portretów

„Słoneczny Ekspress” dociera do wyjątkowego miejsca w Nowym Folwarku ( nr. 71) koło Buska - Zdroju. Jest to Galeria „Imosowa Pecyna”. Prezentowane są w niej portrety osób związanych z regionem Ponidzia, umieszczone w odrestaurowanych końskich chomątach. Autorem portretów jest poeta, malarz, gawędziarz, regionalista Michał Imosa. W chwili obecnej w Galerii jest blisko 200 portretów i przybywają kolejne.

Olejarnia, galeria portretów Olejarnia, galeria portretów Olejarnia, galeria portretów Olejarnia, galeria portretów

Dodatkowo Galeria „Imosowa Pecyna” jest miejscem, gdzie można zapoznać się z treścią V Tomu Przygód Koziołka Matołka pod tytułem „Królewskie Ponidzie’. Jest to pisana ośmiozgłoskowcem kontynuacja Przygód Koziołka Matołka, wędrującego po Ponidziu i odkrywającego uroki naszego regionu. Autorem komiksu, do którego rysunki wykonały dzieci z pięciu gmin powiatu buskiego jest także Michał Imosa. Komiks liczy 156 zwrotek, opisujących najciekawsze zakątki regionu, z jego historią, zabytkami, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim przygodami, jakie na trasie wędrówki spotykają Koziołka Matołka, wskrzeszonego w tej formie po 70 latach.

Jednocześnie Galeria Imosowa Pecyna udostępnia zwiedzającym kolekcję 90 obrazów Józefa Kowalczyka z Podlaska powstałych m.in. na starych portkach. Artysta tworzył tę kolekcję przez blisko 70 lat. Galeria Imosowa Pecyna jest również siedzibą Akademii nieformalnego Związku Polskich Obraźników, Chomątystów i Portkistów (w skrócie - ZPOCiP), skupiającego osoby twórczo działające pod jej skrzydłami. Galeria czynna jest całą dobę. Jej zwiedzanie jest bezpłatne.

Olejarnia Zagłoby to mała, rodzinna manufaktura roślinnych olei spożywczych, położona na malowniczym i pełnym uroku Ponidziu w okolicach Buska-Zdroju. Powstała ona z połączenia dwóch pasji – do historii i do zdrowego odżywiania. Rezultatem pierwszej są zbiory unikalnych, zabytkowych maszyn olejarskich. W trakcie wizyty w Olejarni Zagłoby, dzieci i dorośli mają możliwość wcielenia się w rolę czeladników i pod kierunkiem gospodarza wprawienia w ruch maszyny i tłoczenia olejów. Pokazy połączone są z degustacją naturalnych nieoczyszczonych olejów wytwarzanych metodą tradycyjną.

Goście mogą poznać smak różnych olejów np. rydzowego, makowego, konopnego, lnianego, słonecznikowego, rzepakowego z czarnuszki i pestek dyni. Gospodarz chętnie dzieli się z gośćmi wiedzą na temat walorów zdrowotnych olejów.

 Olejarnia, galeria portretów Olejarnia, galeria portretów Olejarnia, galeria portretów

Olejarnia, galeria portretów Olejarnia, galeria portretów